OBRAČUN ZARADA · SRBIJA 2026

Fond sati 2026. u Srbiji po mesecima

Broj radnih dana i fond radnih sati za svaki mesec 2026. godine u Srbiji, za puno radno vreme od 40 časova nedeljno (8 sati dnevno). Ukupan fond sati za 2026. iznosi 2.088 sati, od čega je 2.016 radnih sati i 72 sati praznika koji padaju na radni dan.

Izaberi godinu: 2026 2027
2.088
fond sati u 2026.
2.016
radnih sati
252
radnih dana
9
praznika na radni dan

Fond sati po mesecima

Klikni na mesec za detaljan pregled i izbor perioda.

Neradni dani 2026. →
MesecRadni daniRadni satiPrazniciFond sati
Januar191523176
Februar181442160
Mart221760176
April201602176
Maj201601168
Jun221760176
Jul231840184
Avgust211680168
Septembar221760176
Oktobar221760176
Novembar201601168
Decembar231840184
UKUPNO 2026.2522.01692.088

Radni dani = dani od ponedeljka do petka u mesecu, umanjeni za državne praznike koji padaju na radni dan.
Radni sati = radni dani × 8 sati, bez praznika.
Praznici = neradni dani za sve zaposlene koji padaju od ponedeljka do petka; za njih zaposleni prima naknadu zarade.
Fond sati = svi dani od ponedeljka do petka × 8 sati, uključujući praznike.

Praznici koji u 2026. padaju na radni dan

DatumDanPraznik
1. januaračetvrtakNova godina
2. januarapetakNova godina
7. januarasredaBožić (pravoslavni)
16. februaraponedeljakSretenje – Dan državnosti
17. februarautorakSretenje – Dan državnosti (prenos sa nedelje)
10. aprilapetakVeliki petak
13. aprilaponedeljakVaskršnji ponedeljak
1. majapetakPraznik rada
11. novembrasredaDan primirja u Prvom svetskom ratu

Česta pitanja o fondu sati 2026.

Koliki je fond sati za 2026. godinu u Srbiji?

2026. godina ima 261 dana od ponedeljka do petka, pa fond sati uz 8-časovni radni dan iznosi 2.088 sati. Od toga 9 državnih praznika pada na radni dan (72 sati), pa se stvarno radi 252 dana, odnosno 2.016 sati.

Koliko radnih sati ima jedan mesec?

Fond sati jednog meseca je između 160 i 184 sata, zavisno od broja dana od ponedeljka do petka. U 2026. najveći fond ima jul i decembar (184 sati), a najmanji februar (160 sati).

Kako se računa fond sati?

Broj dana od ponedeljka do petka u mesecu množi se dnevnim radnim vremenom. Primer: januar 2026. ima 22 dana od ponedeljka do petka, pa je fond 176 sati. Od toga je 3 praznika (24 sati), pa ostaje 152 radnih sati.

Ulaze li praznici u fond sati?

Da. Za praznik koji je neradni dan zaposleni ima pravo na naknadu zarade u visini prosečne zarade u prethodnih 12 meseci, pa se ti sati u obračunu iskazuju posebno. Ako radi na dan praznika, zaposleni ima pravo na zaradu uvećanu najmanje za 110% od osnovice.

A verski praznici?

Pripadnici verskih zajednica imaju pravo da ne rade na dane svojih verskih praznika (katolički Uskrs i Božić, Ramazanski i Kurbanski bajram, Jom Kipur). Ti dani nisu neradni za sve, pa nisu oduzeti od radnih dana u tabeli. Pregled je na stranici neradni dani 2026.

Kako se računa fond za nepuno radno vreme?

Broj dana od ponedeljka do petka množi se dogovorenim dnevnim brojem sati. Za 4 sata dnevno godišnji fond u 2026. iznosi 261 × 4 = 1.044 sati. U kalendaru meseca (klik na red u tabeli) možeš izabrati dnevno radno vreme.

Koliko prekovremenog rada je dozvoljeno?

Prema Zakonu o radu, prekovremeni rad ne sme trajati duže od 8 časova nedeljno, niti duže od 4 časa dnevno po zaposlenom.

Primetili ste grešku ili imate ideju? Prijavi grešku ili predloži poboljšanje →